Úgy tartják, hogy ahány nyelvet tudunk, annyi emberré válhatunk. Egy élet adatott rá, hogy minél több nyelvet megismerjünk, megtanuljunk, újabb és újabb ismeretet szerezzünk. Nem véletlenül tartja a mondás: Jó pap is holtig tanul! Ki kell használnunk a lehetőségeket és mindig befogadni a tudást. Hiszen ettől leszünk gazdagabbak és teljesebbek!
Az Európai Unió felkarolta ezt a célkitűzést a Lifelong Learning Programjának keretében. A program magába foglal minden tanulást, ismeret- és tapasztalatszerzést, amely egészen pici korunktól életünk végéig történik. Legfőbb célja a kulcskompetenciák (pl. anyanyelven történő kommunikáció, idegen nyelven folytatott kommunikáció, matematikai kompetencia, digitális kompetencia, a tanulás elsajátítása, szociális és állampolgári kompetenciák, stb.) elsajátítása, képességek kialakítása, az együttműködés készségek fejlesztése. Ezért az Unió több pályázatokat is kiírt a különböző korosztályok számára: A középiskolások részére a Comenius program jött létre, egy diákcsere, az iskolánkból is többen részt vettek rajta. Az Erasmus program az egyetemistáknak szól, és a pályázók fél évig tanulhatnak külföldön, ingyenesen. A Grundtvig a felnőtteknek ad lehetőséget a tanulásra, míg a Jean Monnet program az intézményeket támogatja. A Leonardo da Vinci program pedig továbbképzéseknek ad teret.
Habár ez a program 2013-ban lezárult, az Unió célja az élethosszig tartó tanulás megvalósítása, most 2025-ben is. Jól mutatják ezt a működő csereprogramjaink, és az a tény, hogy egyre több diáknak van lehetősége hosszabb-rövidebb időre kijutni külföldre, és részt venni az ottani képzésekben
Ha szeretnél még többet olvasni a témáról:
http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/lifelong_learning.pdf
http://www.skillsyouneed.com/learn/lifelong-learning.html
Fodor Virág 11. d
Források: Wikipédia, http://ec.europa.eu/education/tools/llp_en.htm