Sokan gondolják úgy, hogy a képregények elsősorban a gyermekeknek szólnak, pedig ez egyáltalán nem így van. Valójában az irodalom és a képzőművészet sajátos keveréke.
Vannak, akik egészen a barlangrajzokig vezetik vissza az eredetüket, valószínűbb azonban, hogy az ókori falfestményekhez, domborművekhez, vagy a középkori kódexekhez köthetők inkább. Ilyen például Traianus római császár oszlopa, amely a dáciai hadjáratot örökíti meg. A középkori India, Tibet és Kína templomaiban is kevés szöveggel, sok képpel idézték fel a vallásos történeteket, így érthetővé téve azokat az írástudatlanok számára is.
A könyvnyomtatás nyitott új lehetőségeket a képregények terjesztésének kiszélesítésére. Francis Barlow 1682-ben készítette az ”Egy pokoli pápista összeesküvés igaz története” művet, amin a képregény tulajdonságai is fellelhetők. Rodolphe Töpffer 19. században élt. Sokan nem Francis Barlow-t tartják a képregény atyjának, hanem Töpffert, mert könnyű rajzait és vicceit mindenki szerette. 1884-ben készült el Angliában az első igazi képregény, aminek állandó figurái voltak. Mára már önálló műfajjá nőtte ki magát, formája – képkockák és szóbuborékok – a 19. század végén az Egyesült Államokban alakult ki. A képregény a Képes Regény című sorozatról kapta a nevét 1938-ban. Az ötvenes években elterjedt a hosszabb képregényalbum, amely 40-60 oldalból állt.Mivel ezek a képregények viccesek voltak, angolul comics-nak nevezték el.
Napjainkban sajátos és szomorú aktualitása is van a képregények emberekre gyakorolt hatásának. Az 1969-ben alapított Charlie Hebdo a kezdetektől fogva beiktatta a politikát is a műfajba. A lap a szólásszabadság mögé bújva tiszteletlen és érzéketlen kritikát fogalmaz meg a vallással, a vallásos emberekkel és elsősorban az iszlámmal szemben. A 2015 január 7-i következményeket mindannyian ismerjük.
Szerencsére azért a képregények zöme inkább vicces, színes, izgalmas, érdekes és nem sértő. Néhány az ismertebbek közül: Pókember, X-men, Batman, Zöld Íjász, Kázmér és Huba, Garfield.
A műfaj jelentőségét mutatja az is, hogy a közelmúltban jónéhány képregényből készült mozifilm. Újra és újra képes megújulni, ami biztosítja hosszú távú fennmaradását.
Treszler Donát